Emre Alıç, PMP®, MCP®, SFC™

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme Lisans mezunu olan Alıç, TOFAŞ ve AkSigorta şirketlerinde dijital dönüşümler kapsamında iş süreçleri danışmanlığı yapmıştır. Bu çalışmalardan sonra finans sektöründe Türkiye Finans Katılım Bankası ve Aktif Yatırım Bankasında IT Süreç Uzmanlığı, Proje Yöneticiliği ve Proje Yönetim Ofisi Yöneticiliği görevlerinde bulunmuştur.  Kamuda sırasıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda Proje Yönetim Ofisi Yöneticiliği yapan Alıç, halen kurucusu olduğu KAİD’de Kamu ve Özel Sektör kuruluşlarına Reorganizasyon, İş Mimarisi, Bilgi Teknolojileri Yönetişimi ve Proje Yönetim konularında eğitim ve danışmanlık vermektedir. PMP, MCP, SFC, ITIL ve COBIT sertifikasyonlarına sahip olan Alıç, Evli ve 2 Çocuk babasıdır.


Gizem GENÇAY, PMP®

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisi olan Gizem Gençay, kurumsal hayatına Mediterranean Shipping Company (MSC)’de İthalat Operasyon Temsilcisi olarak başlamıştır. Oradaki çalışmalarından sonra kariyerine KAİD Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.de İş Analisti olarak devam etmiş, PTT A.Ş.de gerçekleştirilen Proje Yönetimi Metodolojisinin Geliştirilmesi ve Uygulanması, Proje Yönetimi Bilgi Sistemi Uyarlama, SERHAT Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirilen Stratejik Plan Hazırlama ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı & Bilgi Teknolojileri Kurumu(BTK) ile gerçekleştirilen Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SGOM) Projelerinde görev almıştır. Bu projeler için ve daha sonrasında genel katılıma açık ve kapalı grup PMI® Metodolojisine Göre Proje Yönetimi eğitimleri vermiştir. Project Management Professional (PMP)® Sertifikasyonuna sahip olan Gençay, KAİD’in Kamu veya Özel Sektör kuruluşlarına danışmanlık sağladığı projelerde Eğitmen olarak kariyerine devam etmektedir.


Cemre KELEŞ, PMP®, ECBA™

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası Girişimcilik bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası öğrencisi olan Cemre KELEŞ, kariyerine Arçelik A.Ş. Bulaşık Makinesi İşletmesi İnsan Kaynakları Yöneticiliğinde Proje Çalışanı olarak başlamıştır. Burada İnsan Kaynakları süreçlerinde rol alan Keleş, kariyerine KAİD Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.de Analist Yardımcısı olarak devam etmiştir. Bu süreçte PTT A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilen Proje Yönetimi Metodolojisinin Geliştirilmesi ve Uygulanması ve Proje Yönetimi Bilgi Sistemi Uyarlama Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı & Bilgi Teknolojileri Kurumu(BTK) ile gerçekleştirilen Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SGOM) Projesi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Proje Yönetişim Projesinde danışman olarak görev almıştır. Project Management Professional (PMP)®  ve Entry Certificate in Business Analysis (ECBA)™ Sertifikasyonlarına sahip olan KELEŞ, bulunduğu projelerde Proje Yönetim Danışmanı olarak kariyerine devam etmektedir.


Harun KARA, MCP®

Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümü mezunu olan ve aynı zamanda Makine Mühendisliği alanında çift ana dal yapmış olan Harun KARA, profesyonel iş hayatına Kayseri’de DomiRobot’ta Ar-Ge Mühendisi olarak başlamıştır. Burada IoT ve Network projelerinde görev alan Kara, kariyerine KAİD Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.de Teknik Çözüm Uzmanı olarak devam etmiştir. Bu süreçte PTT A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilen Proje Yönetimi Metodolojisinin Geliştirilmesi ve Uygulanması ve Proje Yönetimi Bilgi Sistemi Uyarlama Projesi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Proje Yönetimi Bilgi Sistemi Uyarlama Projesi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Proje Yönetimi Bilgi Sistemi Uyarlama Projesinde görev almıştır. Microsoft Certified Professional (MCP)® Sertifikasyonuna sahip olan Kara, bulunduğu projelerde Bilgi Teknolojileri Çözüm Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Tuğba Yılmaz, CISA®

Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü öğrencisi olan Tuğba Yılmaz, Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yarı zamanlı olarak çalışmaya başlamıştır. Devamında İstanbul Albarakatürk Katılım Bankası’nda Bilgi Sistemleri Denetçisi olarak COBIT 4.1, diğer standartlar ve yasal mevzuat ışığında Bankanın bilgi sistemleri yatırımları, yönetimi, altyapısı, süreçleri, operasyonları, bilgi güvenliği, proje yönetimi, risk yönetimi gibi süreçleri ile destek hizmeti firmaları denetimlerinin planlanması, gerçekleştirilmesi ve raporlanmasında görev almıştır. Buradaki çalışmalarından sonra SBİ Bilişim A.Ş.de kariyerine devam eden Yılmaz, Bilgi sistemleri süreç geliştirme, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin işletilmesi ve iyileştirilmesi görevlerinde çalışmış ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı & Bilgi Teknolojileri Kurumu(BTK) ile gerçekleştirilen Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SGOM) Projesinde Bilgi Sistemleri Süreç Uzmanı olarak yer almıştır. Certified Information Systems Auditor (CISA)® , ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikasyonlarına sahip olan Yılmaz, Bilgi Sistemleri Süreç ve Denetim Kıdemli Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.


Neslihan BULUT

İTÜ İşletme Mühendisliği mezunu olan Neslihan Bulut, Perakendecilik, Teknoloji, Sigortacılık, Finans, Savunma Sanayi sektörlerinde (Tansaş, Mynet, Alesta, Türkiye Finans, Tusaş, Atel) çalışarak süreç iyileştirme, proje yönetimi, değişim yönetimi, kalite yönetimi, insan kaynakları, eğitim ve gelişim yönetimi, yetenek yönetimi gibi alanlarda görev almıştır. 17 yılı aşan profesyonel çalışma hayatının paralelinde, bir yandan profesyonel koçluk ve eğitmenlik alanında ilerlemiş, bu kapsamda ICF Approved Coach Specific Training Hours (ACSTH) ve Accredited Coaching Training Program (ACTP) eğitim programlarını tamamlayarak ICF onaylı uluslararası profesyonel koçluk (ACC) sertifikasını almıştır. 2017 yılından itibaren kurumlara insan kaynakları ve süreç danışmanlığı, eğitim ve koçluk hizmetleri sunmaktadır. Eğitim başlıkları arasında Etkin İletişim, Yöneticiler için Koçluk Becerileri, Liderlik, Aktif Dinleme, Geri Bildirim, Takım Olma, Çatışma Yönetimi, Yetkinlik Yönetimi yer almaktadır. Bu başlıklarda kurumların ihtiyaçları analiz edilerek kuruma özel kişisel gelişim eğitimleri tasarlanmaktadır.


Tuğba KUTLU

Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Tuğba KUTLU, iş hayatına Adore Mobilya başlamış, sonra Arçelik A.Ş. Bulaşık Makinesi İşletmesi ‘nde devam etmiştir. Profesyonel iş hayatına Mefa Group‘da Süreç İyileştirme Mühendisi olarak adım atmıştır. Burada İşletmeler Koordinatörlüğü’nde üretim, kalite, planlama, bakım, yönetim, mali işler, satın alma ve insan kaynakları süreçlerini iyileştirmiş, Dünya Klasında Üretim (WCM) modelinin uygulanması, organizasyonel yapılanma, Anahtar Performans Göstergeleri ’nin (KPI) ve proje havuzlarının oluşturulması çalışmalarında bulunmuştur. Devamında Kurumsal Gelişim Biriminde Süreç Geliştirme Mühendisi olarak tüm süreçlerin dokümante edilmesinde ve eBA’da geliştirilmesinde görev almıştır. Bütçe, Süreç Yönetimi, Kurumsal Gelişim, Yalın Üretim, Eba eğitimleri vermiştir. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 19011:2014 Yönetim Sistemleri İç Tetkik Kılavuzu sertifikaları bulunmaktadır. Buradaki çalışmalarından sonra Kaid Eğitim Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.de İş ve Süreç Analizi Uzmanı olarak çalışmış ve halen SBİ Bilişim A.Ş.’de proje yöneticisi olarak çalışmaktadır. Kurumsallaşma ve Profesyonel Yönetim, Süreç Yönetimi, Kalite alanında eğitim vermeye devam etmektedir.


Muhammet Ali ERDURAN, PMP®

Niğde Üniversitesi ve York Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği ve Çevre Teknolojileri MBA eğitimini tamamlayan Muhammet Ali ERDURAN, GÜLER Mühendislik şirketinde Çevre Mühendisi ve ÇİMPET şirketinde Çevre Koordinatörü ve Proje Yöneticisi olarak çalışmıştır. Devamında OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminde Çevre Müdürü olarak görev alan Erduran, OSTİM Sanayicilerine yönelik çevresel konularda hizmetler sunmuş ve ayrıca kurumda yapılan projelerin takibi ve raporlanması, kurum bünyesinde bulunan dairelerin projelerine destek sağlanması, kurum personeline ve Sanayicilere proje yönetimi için gerekli eğitim desteklerinin sağlanması görevlerini yürütmüştür. Sonrasında Brezilya Maranhao Eyaleti Sao Luis Şehri Çevre Sekreterliğinde Çevre Uzmanı ve Proje Uzmanı olarak çalışmalarda bulunmuştur. Brezilya tecrübesinden sonra Türkiye’ye dönüş yapmış ve GİZ (Alman Uluslararası İş birliği) Kurumunda Proje Danışmanı olarak çalışmaya başlamış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Seragazı Emisyonu Sistemsel Altyapısının Kurulması ve Geliştirilmesi projesinde görev almıştır. Proje Kapsamında oluşturulan Karbon Yönetimi Eğitim Merkezi Kurumunun Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. Devamında KAİD Eğitim Danışmanlık firmasında Proje Danışmanı olarak çalışmalarını tamamlamış olan Erduran, Kurumlara verilen danışmanlık hizmetleri kapsamında Proje Yönetimi, Süreç Yönetimi, MS Project, Program ve Portföy Yönetimi Eğitimleri vermiştir. Project Management Professional (PMP)® sertifikasyonuna sahip olan Erduran, ayrıca İspanyolca, Portekizce ve İngilizce Yeminli Tercüman olarak Proje Yönetimi ve Akademik çalışmalara destek vermektedir.


Abdullah ARSLAN, PMP®

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversitesi’nde İşletme lisans eğitimini tamamlayan Abdulah Arslan, Mütaş Mühendislik şirketinde Proje Asistanı ve Heper Moonlight şirketinde Pazarlama Uzmanı ve Proje Yöneticisi olarak çalışmıştır. Devamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Proje Yönetim Ofisi Yöneticisi olarak görev alan Arslan, kurumda yapılan projelerin takibi ve raporlanması, kurum bünyesinde bulunan dairelerin projelerine destek sağlanması, kurum personeline proje yönetimi için gerekli eğitim desteklerinin sağlanması konularında görev almıştır. Project Management Professional (PMP)® sertifikasyonuna sahip olan Arslan, kuruma özel Proje Yönetimi, Süreç Yönetimi, MS Project, MS Visio Süreç Çizimi, Program ve Portföy Yönetimi Eğitimleri vermektedir.


Ahmet Çubukçu, PMP®

Ahmet Çubukcu, PhD, PMP® lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, yüksek lisans eğitimini TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve doktora eğitimini Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında tamamladı. Uzun yıllar kamu ve özel sektör tecrübesi ile birlikte akademisyen, girişimci ve danışman olarak kariyerine devam etmektedir. Şu an Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Öğretim Üyesidir. Kendisi aynı zamanda kurumsal inovasyon çözümleri sunan innoCentrum firmasının kurucu ortakları arasında yer almakta ve inovasyon alanında danışmanlık faaliyetlerini sürdürmektedir.


Soner ÇELİK, PMP®, CISA®, OSCP®, CEH™

Kara Harp Okulu Sistem Mühendisliği lisans, Hacettepe Üniversitesi Bilgi Güvenliği yüksek lisansı mezunu ve halen Süleyman Demirel Üniversitesi doktora öğrencisi olan Çelik, 2016 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde farklı pozisyonlarda görev yapmıştır. Ardından Türk Telekom ve STM A.Ş. de farklı siber güvenlik pozisyonlarında çeşitli görevler almıştır. Çelik, özellikle siber saldırı süreç ve aşamalarına yönelik güvenlik teknolojilerinin seçimi, uygulanması ve yönetimi hakkında tecrübe/bilgi sahibi olup, BT Denetimi, BGYS akreditasyon çalışmaları, sızma testleri, sistem mimarisi oluşturma ve destek konularında Kamu veya Özel Sektör kuruluşlarına danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Uluslararası geçerliliğe sahip CISA, OSCP ve CEH ile Türkiye’de geçerli TSE tarafından verilen sızma testi uzmanlığı ve 2016 yılında beri Project Management Professional (PMP)® sertifikasyonlarına sahiptir. Ayrıca genel katılıma açık ve kapalı grup PMI® Metodolojisine Göre Proje Yönetimi ve çeşitli Siber Güvenlik konularına yönelik eğitimler vermektedir.

Dr. Ali GÜRBÜZ, CBAP®, ISTQB®

Marmara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversiteden Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini de alan Ali Gürbüz; mezun olduktan sonra uzun yıllar boyunca kamu ve özel sektörde karar destek sistemleri, afet yönetim sistemleri ve finans sistemlerine yönelik yazılım projelerinde yazılım geliştirici, ekip lideri, iş analisti, gereksinim mühendisi, yazılım test mühendisi, yazılım test grup lideri ve proje yöneticisi görevlerinde rol almıştır. Bunun yanında gerçekleştirdiği Ar-Ge projelerinde proje planlama ve yönetimi, ekip kurma ve ekip yönetimi, iş analizi, test yönetimi ve Çevik metodolojiler ile proje yönetimi, Capability Matury Model Integration (CMMI)® 3, OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 17025 akreditasyon çalışmalarında yer alarak iş süreçleri yönetim tecrübelerine de sahip olan Gürbüz, elde ettiği tecrübeyi eğitim ve danışmanlık yoluyla paylaşmaktadır. Gürbüz, Ar-Ge alanında elde ettiği tecrübeyi eğitim alanına aktararak, 2010 yılında Yazılım Test Mühendisliği kitabını yayınlamıştır. Kitap, alanında ilk Türkçe yazılım test mühendisliği kitabı olma özelliğine sahiptir. Certified Business Analysis Professional (CBAP)® ve International Software Testing Qualifications Board (ISTQB)® sertifikasyonlarına sahip olan Ali Gürbüz, Proje Yönetimi, İş Analizi, Gereksinim Yönetimi, İş Süreçleri Yönetimi ve Yazılım Test Yönetimi alanlarında eğitimler vermekte ve kurumlara danışmanlık çalışmaları yapmaktadır.


Ali TOPALAN, CISSP®, CCNP®, CCDP®, HCIP®, PCNSE®, CCSE®

Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Ali Topalan, 20 yılı aşkın süredir bilişim teknolojilerinde bilgi ve deneyime sahiptir.
Yüzlerce projede yeralmış askeri ve kurumsal network altyapısının entegrasyon çalışmalarını yürütmüş, kurumsal güvenlik mimarileri tasarımlarını yapmış, yerli ve milli güvenlik yazılımlarının ArGe çalışmalarını yaparak, yerli ve milli ürünlerin mimarilerinin tasarlanmasında aktif rol oynamıştır. Network entegratörü firmalarda ve Internet Servis Sağlayıcılarda Kıdemli Uzman olarak, Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nda Ağ Güvenlik Yöneticisi olarak çalışmış olup, Cisco, Huawei, Aruba, Palo Alto ürün ailesinde çeşitli projeler yapmış bu üretici ailelerinde uzmanlaşmıştır. CISSP® CCNP® CCDP® HCIP® PCNSE® CCSE® , sertifikalarına sahip olan Ali Topalan, KAİD’in Kamu veya Özel Sektör kuruluşlarına danışmanlık sağladığı projelerde Kıdemli Uzman ve Eğitmen olarak kariyerine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


Dilek ÇIPLAK, PMP®, PMI-ACP®, CSM®

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Dilek Çıplak, yaklaşık 20 yıldır BT sektöründe yaptığı çalışmaların son 15 yılında proje, program ve portföy yönetimi ile ilgilenmiştir. Finans ve Bankacılık başta olmak üzere Cybersoft, Softtech, Oracle Türkiye firmalarında; Yazılımcı, Teknik Ekip Lideri, Sistem Analisti, Proje ve Program Yöneticisi, İş Geliştirme Yöneticisi, Danışmanlık Ekip Yöneticisi gibi farklı rollerde görev almıştır. Oracle Türkiye Danışmanlık ekibine katıldıktan sonra, Agile yaklaşım ve yöntemleri daha yakından uygulama fırsatı bulmuştur. Şu anda kendi şirketi ARESE (AgileReSolution) Danışmanlık üzerinden farklı üniversiteler, özel okullar ve yazılım firmalarına Agile Dönüşüm, Agile Ürün ve Yazılım Geliştirme alanlarında danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlayan Çıplak, Project Management Professional (PMP)®, PMI Agile Certified Professional (PMI-ACP)® ve Certified Scrum Master (CSM)® sertifikasyonlarına sahiptir.


Veysel Emre TUNCER, PMP®

Atılım Üniversitesi Endüstri Mühendisliği lisans, Wales Üniversitesi MBA ve Atılım Üniversitesi Endüstri Mühendisliği yüksek lisans mezunu ve Başkent Üniversitesi İşletme doktora öğrencisi olan Veysel Emre Tuncer, çeşitli şirketlerde İş Geliştirme Sorumlusu, Kıdemli Uzman, Ar-Ge Proje Yöneticisi, Kıdemli İş Geliştirme Uzmanı ve Kıdemli Proje Uzmanı olarak görev almıştır. İş Geliştirme, Proje Yönetimi, KOBİ’ler, Ar-Ge Projeleri, İş Stratejileri alanlarında birçok tecrübe edinen Tuncer, kariyerine NKY Mimarlık’ta Danışmanlık Operasyon Direktörü olarak devam etmektedir. Tuncer, 2017 yılından beri Project Management Professional (PMP)® sertifikasyonuna sahiptir.


Ayşe Eser BARANSEL

Ayşe Eser Baransel (Erkmen) 1964’de Tekirdağ’da doğdu. 1982 yılında TED Ankara Koleji’ni, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliğini bitirdi. Bilgisayar Mühendisi olarak Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının yönetim bilişim sistemleri projelerinde programcı, sistem çözümleyici ve proje yönetmeni olarak görev aldı. Özel sektörde ve kamuda hastane yönetim sistemleri, banka otomasyon sistemleri kapsamında çevrimiçi şube işlemleri, Bakanlıklar ve Genel Müdürlüklerin yönetim bilişim sistemleri kapsamında özellikle insan kaynakları yönetim sistemlerinin sistem analizi, tasarımı, yazılım geliştirme alanlarında uzmanlaşmıştır. Görev yaptığı Bilişim AŞ’nin gerçekleştirdiği web tabanlı, çok katmanlı yazılımlara dayalı kurumsal kaynak yönetim sistemi projelerinde yazılım yaşam döngüsü süreçlerinin ulusal ve uluslararası standartlara uygun biçimde olgunlaştırılması, Bilişim A.Ş.’nin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin ve ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’nin kurulması, dokümantasyonun oluşturulması, yönetim sistemlerinin uygulanması ve belgelendirilmesi için yapılan çalışmalarda proje yöneticiliği yaptı. TÜBİTAK destekli Ar-Ge projeleri için proje tanımlama ve izleme, literatür tarama, kavram geliştirme, gereksinim belirleme, analiz ve tasarım geliştirme, yazılım süreçleri çıktılarının doğrulanması, geçerlenmesi ve test yönetimi gibi konularda liderlik yaptı. Kalite Yönetim Sistemleri ve Akademi koordinatörü olarak görev yaptığı yıllarda, ISO 9001:2015 ve ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Baş Denetçilik sertifikalarını aldı. Meslek yaşamı boyunca 1000 saati aşan eğitim deneyimi bulunmaktadır. İkinci Üniversite olarak Sosyoloji Bölümünü bitiren A. Eser Baransel, Başkent Üniversitesi’nden Temel Koçluk Becerileri ve Eğitim Koçluğu eğitimlerini de alarak Eğitim Koçluğu sertifikası almıştır. Bilişim, yazılım, kurum içi iletişim, süreç yönetimi ve kalite yönetim sistemleri alanlarında eğitim ve danışmalık hizmetleri sunmakta, endüstri 4.0’ın sosyolojik etkileri konusunda seminerler vermektedir. Ayrıca “Bilişim 4 Mevsim” adlı kurumsal e-derginin editörlüğünü yapmaktadır.